Kto może być zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa?

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (w dalszej części tekstu określana ustawą) będzie pozwalała przedsiębiorcy bądź jego spadkobiercom na ustanowienia zarządu sukcesyjnego. W tym celu, przede wszystkim konieczne będzie powołanie zarządcy.

Zapewne zadajesz sobie pytanie – kogo mogę powołać do sprawowania funkcji zarządcy?

W ustawie wskazano, iż na zarządcę sukcesyjnego może być powołana osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Jak stanowi Kodeks cywilny, pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

Ponadto, ustawa stanowi, że nie może pełnić funkcji zarządcy sukcesyjnego osoba, wobec której orzeczono:
– zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 373 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, lub
– środek karny albo środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.

W ramach wyjaśnienia pierwszej przesłanki, niezbędne będzie spojrzenie do ustawy Prawo upadłościowe. Wspomniany zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może zostać orzeczony przez Sąd co do osoby, która ze swojej winy:
– nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszeniu upadłości albo faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie,
– po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg rachunkowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, w tym danych w postaci elektronicznej, do których wydania lub wskazania była obowiązana z mocy ustawy,
– jako upadły po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości,
– jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Odnośnie zaś drugiej przesłanki zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest środkiem karnym, który może zostać nałożony na sprawcę, jeżeli popełnione przestępstwo łączy się z prowadzeniem takiej działalności, a jej dalsze prowadzenie zagrażałoby istotnym dobrom chronionym prawem.

Ponadto, zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej przewiduje również kodeks karny skarbowy. Zgodnie z nim, sąd może orzec środek karny zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu nadzwyczajnego obostrzenia kary, a także w razie skazania sprawcy za m. in.: uchylanie się od opodatkowania czy składanie nieprawdziwych deklaracji lub oświadczeń, dzięki którym podatnik naraża podatek na uszczuplenie, albo też niewpłacanie w terminie podatku.

Jak widać, zasadniczo co do osoby zarządcy sukcesyjnego ustawa przewiduje wyłącznie dwa wymagania:
– aby była to osoba pełnoletnia,
– wobec tej osoby nie może być prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powyższego przede wszystkim nasuwa się wniosek, że zarządca nie musi pochodzić z grona potencjalnych spadkobierców przedsiębiorcy. Co więcej, jeśli potencjalni spadkobiercy nie uczestniczą w prowadzeniu przedsiębiorstwa na co dzień, jako kandydata na zarządcę sukcesyjnego warto wziąć pod uwagę osobę, która swoimi kompetencjami, wiedzą, znajomością branży będzie w stanie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej.

Jestem ciekawa, kogo Ty wyznaczysz zarządcą sukcesyjnym Twojego przedsiębiorstwa? Zachęcam do aktywności w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *